Lazy Bullet Journal

Square

Lazy Bullet Journal

Lazy Bullet Journal to osobisty planner oparty o system bullet journal stworzony przez Rydera Carrolla. Taki bullet journal dla leniwych, którzy nie mają zdolności, chęci czy czasu na rysowanie swojego własnego kalendarza. Jest to także świetne narzędzie dla osób początkujących, którzy z tymże systemem mają pierwszy raz do czynienia. 
Planner zaprojektowałam na jeden miesiąc. Zawiera w sobie rozkładówkę kwartału, miesiąca, miejsce na codzienne notatki, ale również strony z jadłospisem czy licznikiem kroków. Pisanie ułatwia grid* złożony z kropek, bardzo charakterystycznych dla bullet journal. Książeczka jest w rozmiarze A5, zawiera 40 stron i jest lekka dzięki czemu zmieści się do plecaka czy torebki.

*grid – oznacza siatkę, pewien powtarzalny wzór. Gridu używamy przy projektowaniu, aby można było stworzyć spójny szablon i aby łatwiej było układać elementy. Grid jest również w zeszytach (linie, kratki) – ułatwia on pisanie.

Projektując Lazy Bullet Journal starałam się stworzyć jak najwięcej miejsca na notatki i subtelną szatę graficzną, która będzie pomocą, a nie dominantą w całości. Z jednej strony jest to gotowy produkt, z konkretnymi datami. Z drugiej – layout c

Planner w założeniu miał być niewielkich rozmiarów i w miarę lekki, aby można go było nosić ze sobą – w torebce lub plecaku. Zależało mi również na oprawie zeszytowej (dwie zszywki na grzbiecie), aby można go było rozłożyć na płask. Jeden zeszyt miał starczać na jeden miesiąc kalendarzowy (w tym projekcie – styczeń 2018). Zawiera w sobie planowanie kwartału, miesiąca i całego tygodnia zmieszczonego na dwóch rozkładówkach. Dodatkowo w plannerze umieściłam zadania, które prowadzą użytkownika za rękę i pokazują mu możliwości plannera. Dzięki temu nie jest on rzucony na głęboką wodę z milionem rozkładówek. Nadawanie priorytetów, rozpisywanie jadłospisu, harmonogram godzinowy w dniówkach dochodzi dopiero w kolejnych tygodniach – nie od razu! Dzięki temu ten planner to dobry samouczek dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z tym systemem planowania.

Oprócz zadań wprowadzających w zagadnienia planowania, są i takie rozwijające kreatywność, zmuszające do odpoczynku, zastanowienia się. Wszystkie one są oznaczone specjalnymi ikonkami zaprojektowanymi na potrzeby tego plannera. 

W całej publikacji stosuję zasadę kontrastu, zwłaszcza jeśli chodzi o typografię. Również kolorystyka jest ograniczona do 4 kolorów oraz skali szarości.

Na moim Instagramie można podejrzeć cały planner, strona po stronie!

Typ: publikacja.
Zakres prac: rozpoznanie środowiska i przejrzenie konkurencyjnych produktów, stworzenie gridu, zaprojektowanie całej publikacji, rozmieszczenie poszczególnych rozkładówek, zredagowanie zadań, brandbook – plansze, druk publikacji.
Rozmiar: A5 148×210 cm. 40 stron.
Oprawa zeszytowa. Okładka miękka.

Projekt powstał w ramach pracy magisterskiej / dyplomu w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Promotor: dr Marcin Urbańczyk.
2017