Karty prac do webinaru Pani Swojego Czasu

Square

Karty prac do webinaru Pani Swojego Czasu

Webinary (czyli takie internetowe szkolenia w formie video, na żywo) Oli Budzyńskiej, znanej powszechnie jako Pani Swojego Czasu, są w czołówce tego typu produkcji w polskim Internecie. Zarówno pod względem merytorycznym, jakościowym i ze względu na ogromne ilości osób oglądających na żywo i w późniejszej powtórce. Sama uczestniczę w każdym takim webinarze, robię z niego obszerne notatki, a z jednego video stworzyłam na potrzeby własne ćwiczenia, które później pozwoliły mi jeszcze lepiej wykorzystać wiedzę w praktyce.
Pomyślałam, że skoro sama czuję potrzebę takich pisemnych ćwiczeń, to może widzki Oli również mogą podobnego narzędzia potrzebować. Stąd skontaktowałam się z GangiemPSC i zaproponowałam podobny produkt.

Karty prac nie tylko miały być użyteczne, ale też musiały wyglądać! Projekt musiał od początku być nastawiony na Użytkownika, czyli na Widzki i Widzów Pani Swojego Czasu. Karty miały być dodatkiem, który można sobie pobrać i wydrukować na domowej drukarce, a następnie wypełniać. Dlatego wykluczyłam duże przestrzenie pokryte kolorami, ponieważ przy wydruku zużywałyby dużo atramentu, a powierzchnie tak zapełnione, mogłyby się marszczyć od nadmiaru farby. Natomiast przy wydruku laserowym, duże kolorowe powierzchnie byłyby śliskie i na pewno niewygodne do pisania. Postawiłam na dużo miejsca na zapiski i notatki.

Kolorystyka musiała byś energetyczna, mieć pierwiastek wow. Z drugiej strony elementy graficzne nie mogły odciągać uwagi i rozpraszać Użytkownika. Na początku postawiłam na róże, fiolety i błękity z granatami. Z takiej palety barw powstały patterny, bardzo dużo wzorków opartych na prostych figurach geometrycznych.
Wzorki miały być tylko dodatkiem do ramek, które są głównym elementem kart pracy. Każda ramka to osobne zadanie do wykonania. W tle pojawiają się linie, kropki, a czasem ramka pozostaje pusta.

Z kolejnymi zmianami i poprawkami, wzór geometryczny stawał się bardziej złożony, aż końcowym efektem jest hybryda trzech. Dodatkowo do palety kolorystycznej dołączyły żółć i chłodna zieleń.
Pattern dostał swoją nazwę Tropico, ramki z zadaniami zostały dopasowane kolorystycznie, a wypunktowania czy miarki zostały dopasowane do figur geometrycznych istniejących we wzorze.
Na samym końcu padła propozycja dodatkowej – tytułowej strony. Tak opracowany szablon miał jazdę próbną na materiałach z grudniowego webinaru. Wyszło rewelacyjnie!

Szablon to tylko pierwszy etap prac. Ponieważ najważniejsze, to dostarczyć produkt Użytkownikom zaraz po webinarze. Karty prac składam na drugi dzień, czyli w czwartek. Redaguję pytania w ramkach, zmieniam ich wielkość, kolorystykę, ustawiam na stronie. Projektując je, pytam sama siebie, ile miejsca mogłaby mi zająć odpowiedź na dane pytanie. Staram się, aby najważniejsze treści, które pojawiły się w webinarze, można było przepracować na papierze, w praktyce.
Dzięki wcześniej stworzonemu szablonowi, nie muszę się zastanawiać nad szatą graficzną, ograniczając się do ładnego kolorystycznie rozstawienia ramek i gridu w nich znajdującego się. Mogę skupić się na treści, która będzie miłym i przydatnym uzupełnieniem webinarów Oli.

W taki właśnie sposób powstają arkusze kart prac.

Projekt znajdziesz również na moim Instagramie.

Typ: publikacja, zeszyt ćwiczeń.
Zakres prac: analiza potrzeb Użytkownika, dopasowanie kolorystyki i stworzenie patternów na potrzeby szablonu, stworzenie spójnego szablonu do dalszego wykorzystania; comiesięczne redagowanie i skład kart prac jako dodatku do webinaru.
2019